730 60 60 30

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

wróć do wszystkich wpisów

Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie należy do najprostszych. W rzeczywistości jednak uzyskanie jej ogłoszenia nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

 

Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest umożliwienie osobie zadłużonej rozpoczęcie nowego życia i pozbycie się przygniatającego bagażu długów. Nie oznacza to, że te zobowiązania „znikną” od razu, ale przestaną być naliczane odsetki, a komornik zaniecha swoich działań. Sprzedażą ewentualnego majątku zajmie się syndyk, który jednak pozostawi środki do życia (np. pieniądze na najem mieszkania). Sąd natomiast ustali plan spłaty zadłużenia i jeżeli dłużnik będzie sumiennie wykonywał swoje obowiązki, po maksymalnie 3 latach zobowiązania mogą zostać całkowicie umorzone.

 

Upadłość może ogłosić każdy, kto chce uwolnić się od spirali narastających długów. Warunkiem jest wykazanie, że niewypłacalność nie jest skutkiem działań umyślnych bądź rażącego niedbalstwa oraz wykonywanie obowiązków nałożonych w trakcie postępowania. Przez niewypłacalność rozumie się utratę zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Uznaje się, że ta utrata zdolności następuje wtedy, kiedy opóźnienie w regulowaniu długów przekracza 3 miesiące.

 

W nadzwyczajnych przypadkach, takich jak ciężka choroba i inne tragiczne okoliczności, sąd może uznać umorzenie długu nawet bez zaspokojenia wierzycieli. Co więcej, upadłość konsumencka może być ogłoszona w stosunku do osób, które nie posiadają żadnego majątku.

 

Nie radzisz sobie z długami kredytowymi? Zastanawiasz się, czy upadłość konsumencka to rozwiązanie dla Ciebie? Chcesz pozbyć się narastającego zadłużenia? Fundacja Pomagamy Zadłużonym współpracuje z radcami prawnymi i adwokatami, którzy mają bogate doświadczenie w oddłużaniu i upadłości.

 

Zgłoś swoją sprawę, wypełnij formularz i prześlij dokumenty (pamiętaj o zasłonięciu swoich danych osobowych), a zaproponujemy Ci bezpłatną poradę prawną przez telefon. 

 

Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub Szczecinie umów się na stacjonarną bezpłatną poradę prawną z zakresu upadłości konsumenckiej korzystając z naszego systemu do umawiania wizyt w formie zielonego okienka w prawym dolnym rogu strony internetowej. 

 

 

 

 

Zgłoś BEZPŁATNIE swoją sprawę