730 60 60 30

Nie radzę sobie z kredytem we franku, gdzie szukać pomocy?

wróć do wszystkich wpisów

Regularnie co jakiś czas do mediów wraca temat „frankowiczów”. I choć opinie bywają różne, nie ma się temu co dziwić, problem dotyczy setek tysięcy Polaków. W końcu przed 2009 r. zdecydowana większość kredytów zaciągana była w szwajcarskiej walucie. Dlaczego? Banki kusiły nie tylko znacznie niższą ratą niż w przypadku kredytów w rodzimej walucie, ale w dodatku zdolność kredytowa wychodziła znacznie wyższa.

 

Niestety, po kilku latach życia z „Frankiem” pod jednym dachem, ponad pół miliona rodzin zderzyło się z problemem gwałtownego wzrostu kursu i koniecznością regulowania dwukrotnie, a nawet trzykrotnie wyższych rat. Nic więc dziwnego w tym, że spora część z nich po prostu przestała sobie z tym radzić. I choć głosy na temat frankowiczów bywają różne – jedni są za niesieniem pomocy zadłużonym, inni się sprzeciwiają, to nie ma co ukrywać, że poniekąd ten problem dotyczy każdego z nas, niezależnie od posiadania kredytu. Niepostrzeżenie odbija się przecież na biznesie i gospodarce.

 

Nie załamuj rąk jeżeli nie radzisz sobie z rosnącymi ratami kredytu we frankach, otrzymałeś wypowiedzenie umowy lub sądowy nakaz zapłaty. Nie czekaj, aż problem rozwiąże się sam, tylko zacznij działać.

 

Pamiętaj jednak, że pewnych działań pod żadnym pozorem nie powinieneś podejmować. Nie ma chyba nic gorszego niż podpisanie ugody bądź restrukturyzacji, gdy z góry wiesz, że nie będziesz w stanie spełnić uzgodnionych w nich warunków. Wstrzymaj się również ze sprzedażą zadłużonej nieruchomości czy zaciąganiem kolejnych kredytów na spłatę bieżących zobowiązań, jeżeli takie pomysły przechodziły Ci przez myśl. Są to rozwiązania, które co najwyżej wpędzą Cię w pułapkę pętli zadłużeniowej. A ta jest bezlitosna i z czasem będzie się coraz mocniej zacieśniać na Twojej szyi.

 

Paradoksalnie, w większości sytuacji nie ma znaczenia, w jakiej walucie posiadasz kredyt. Co więcej, pozbycie się długu we franku może okazać się o wiele prostsze niż w przypadku kredytu złotówkowego. Dochodzi tu bowiem szereg argumentów i rozwiązań prawnych, których nie można wykorzystać w innych sprawach oddłużeniowych. Coraz częściej też słyszymy o przychylnych frankowiczom wyrokach. Prawdopodobnie jednak, nie uda Ci się rozwiązać tego problemu w pojedynkę. Rozważ wizytę u prawnika specjalizującego się w oddłużaniu z kredytów walutowych.

 

Jeżeli nie stać Cię na profesjonalną pomoc prawną, zgłoś nam swoją sprawę. Postaramy się pomóc i przekażemy ją odpowiedniemu radcy prawnemu lub adwokatowi, który bezpłatnie przeanalizuje Twoją sytuację.

 

 

 

ZGŁOŚ SPRAWĘ