730 60 60 30

Bank sprzedał mój dług firmie windykacyjnej. Co robić?

wróć do wszystkich wpisów

Banki dochodzące należności od dłużników, w pewnym momencie ochoczo sprzedają wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym. W ten sposób odzyskują część należności z góry, a z drugiej strony nie muszą już w pojedynkę walczyć z dłużnikiem. Co więcej, takiej sprzedaży mogą dokonać na każdym etapie procesu egzekucji. Bank sprzedał Twój dług? Zobacz, co robić.

 

Jeżeli przestałeś spłacać kredyt w banku i nagle otrzymujesz list od firmy windykacyjnej lub funduszu sekurytyzacyjnego, który nie jest Ci znany, odbierz go. Prawdopodobnie dowiesz się z niego, że bank sprzedał Twój dług. I choć nie potrzebuje na to Twojej zgody, musi Cię o tym poinformować. Przypominamy, że nieodbieranie korespondencji i chowanie głowy w piasek na jakimkolwiek etapie egzekucji, przed niczym Cię nie chroni. W kopercie może znajdować się na przykład nakaz zapłaty, który uprawomocni się bez Twojej wiedzy. Chyba nie chcesz dowiedzieć się o egzekucji dopiero, gdy komornik zajmie Twoje konto lub zapuka do Twych drzwi?

 

Sprzedaż wierzytelności wcale nie jest taka straszna jak może się wydawać. Choć pisma od firm windykacyjnych mogą budzić grozę, istnieje wiele sposobów na pozbycie się długów lub ich zmniejszenie. Może okazać się, że sprzedaż wierzytelności otwiera przed Tobą całe spektrum prawnych możliwości.

 

W niektórych przypadkach taka zmiana wierzyciela będzie wymagała rozpoczęcia egzekucji od początku. Nowy wierzyciel musi postarać się o uzyskanie wyroku, który stanie się podstawą ściągania należności, bowiem zniknie dotychczasowa podstawa egzekucji. Ty z kolei zyskasz więcej czasu, aby skonsultować się z doświadczonym radcą prawnym lub adwokatem i przygotować skuteczną strategię obrony.

 

Zastanów się, dlaczego bank w ogóle zdecydował się na sprzedaż wierzytelności. Czy chodzi tu wyłącznie o fakt, że ciężko mu wyegzekwować dług, czy może zbliża się termin przedawnienia i niebawem dług przestanie być wymagalny? Firmy windykacyjne, które za ułamek kwoty zobowiązania, skupują od banku wierzytelności, za wszelką cenę próbują doprowadzić do uznania długu przez dłużnika, m.in. poprzez podpisanie ugody załączonej do korespondencji.

 

Należy również przyjrzeć się samej cesji wierzytelności, a więc najprościej mówiąc umowie sprzedaży między bankiem a firmą windykacyjną. Można jej zarzucić nieważność na podstawie braku pisemnej formy, błędów w załącznikach, niewłaściwego sposobu doręczenia czy braku innych wymogów formalnych. Radca prawny lub adwokat posiadający doświadczenie w oddłużaniu, z pewnością pomoże w prawnej ocenie skuteczności i prawidłowości zapisów takiej umowy.

 

Bank sprzedał Twój dług? Windykatorzy nie dają Ci żyć? Zgłoś nam swoją sprawę, prześlij dokumenty, a pomożemy Ci znaleźć doświadczonego pełnomocnika, który oceni Twoją sytuację.

 

 

ZGŁOŚ SPRAWĘ