730 60 60 30

Bank lub firma windykacyjna pozwała mnie do sądu. Co robić?

wróć do wszystkich wpisów

W problemy finansowe można wpaść z dnia na dzień - trudności ze spłatą kredytu bankowego czy pożyczki mogą spotkać każdego, na każdym etapie życia. Co więcej, nie jest to problem jednostki, dotyka całe rodziny. Zwłaszcza, jeżeli mowa o kredycie hipotecznym na mieszkanie. Gdy bank lub firma windykacyjna straszą pozwem, w dłużniku rodzi się obawa o dach nad głową i spokojny byt swojego małżonka i dzieci. W takiej sytuacji górę biorą emocje, ciężko o rozsądne działanie i chłodną kalkulację. Co jednak należy zrobić, kiedy sprawa naszego długu trafia do sądu?

 

Zacznijmy od tego, czego robić nie należy. Nie można przyjmować założenia, że z bankiem nie da się skutecznie walczyć. Niestety dłużnicy niestety często dają się ponieść myśli, że bank to ogromna instytucja, z pewnością zatrudniająca najlepszych prawników, z którymi w sądzie nikt nie ma szans. Nic bardziej mylnego. W kontekście licznych orzeczeń i zmian przepisów dłużnicy mają bardzo duże szanse na wygraną.

 

Banki i fundusze sekurytyzacyjne też popełniają błędy. Podczas procesu może okazać się, że cesja wierzytelności była nieważna, dług lub jego część (zwłaszcza odsetki) uległy przedawnieniu i należy wnieść odpowiedni zarzut, wykazać brak kompletnej argumentacji ze strony banku czy funduszu oraz wytknąć inne błędy formalne strony przeciwnej. Nie ma jednak co ukrywać, w takiej sytuacji ciężko będzie dłużnikowi walczyć w pojedynkę. Z pewnością warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który specjalizuje się w tego rodzaju sprawach.

 

Naturalnie też, dłużnicy obawiają się wysokich kosztów postępowania sądowego. Wizja związana z kolejnymi wydatkami, na które nie mogą już sobie pozwolić sprawia, że zamiast powierzyć sprawę doświadczonemu pełnomocnikowi, zaprzestają wszelkich działań. Nie odbierają telefonów i poczty. Błąd! Pamiętajmy, że jeżeli sprawa zakończy się sukcesem dłużnika, to strona przegrana pokrywa koszty sądowe. A tak jak już wspominaliśmy na początku, szanse powodzenia, przy spełnieniu określonych warunków są naprawdę spore. Radca prawny lub adwokat specjalizujący się w oddłużaniu z pewnością jeszcze na etapie analizy sytuacji dłużnika będzie w stanie ocenić, na ile wysokie są szanse powodzenia.

 

Bank lub firma windykacyjna pozwała Cię do sądu? Zgłoś nam swoją sprawę, prześlij dokumenty, a pomożemy Ci znaleźć doświadczonego pełnomocnika, który oceni Twoją sytuację.

 

 

 

ZGŁOŚ SPRAWĘ