730 60 60 30

Czy odbierać korespondencję od banków, firm windykacyjnych i komorników?

wróć do wszystkich wpisów

Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal...to maksyma odnosząca się do wielu sytuacji życiowych. W tym zaległości w płatnościach. Często wydaje nam się, że odkładając problem w czasie, rozwiąże się on sam, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie odbieramy korespondencji od banków, firm windykacyjnych, komorników a nawet sądów z nadzieją, że odłożymy sprawę w czasie. Tymczasem sprawdzi się tutaj inne powiedzenie – nieznajomość prawa szkodzi. Odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi oczywiście: TAK! Zawsze należy odbierać korespondencję dotyczącą zadłużenia, a problemy rozwiązywać natychmiast, nie licząc na istnienie sił wyższych, które pozbędą się ich za nas.

 

Dlaczego?

 

Często wydaje nam się, że jeżeli nie odbierzemy listu, a następnie nie pojawimy się na poczcie z „awizo” (informacji o przesyłce), list przepadnie. W praktyce jednak, jeżeli w ciągu 14 dni (a więc już w terminie po drugiej awizacji) adresat nie odbierze korespondencji, wróci ona do nadawcy jako DOSTARCZONA.

 

Czym to grozi?

 

Bardzo często zgłaszają się do nas zadłużeni, którzy nie mają pojęcia skąd wzięło się ich zadłużenie, jakim sposobem została naliczona znacznie wyższa kwota, a często o samej egzekucji dowiadują się już od...komornika. To niestety bardzo często efekt nieodbierania korespondencji.

 

Przede wszystkim w kopercie może znajdować się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (tzw. EPU) czy wezwanie na rozprawę w charakterze strony. Nieodebranie takiej przesyłki spowoduje, że wróci ona do nadawcy jako dostarczona, a tym samym wyrok się uprawomocni lub zostanie wydany wyrok zaoczny.

 

Nie odbierając korespondencji zadłużony pozbawia się również możliwości wniesienia zarzutów do zawartych w kopercie tez. Często zdarza się, że firmy windykacyjne próbują dochodzić należności przedawnionych, do których wystarczy jedynie wnieść zarzut przedawnienia.

 

Pamiętaj, aby zawsze odbierać korespondencję od banku, firmy windykacyjnej, funduszu sekurytyzacyjnego, komornika czy sądu. W ten sposób będziesz mógł szybko zareagować i rozwiązać swoją sprawę!

 

Otrzymałeś list w sprawie zadłużenia? Zgłoś nam swoją sprawę, prześlij dokumenty a w ciągu 2 dni roboczych przeanalizujemy Twoją sytuację i zaproponujemy bezpłatną poradę prawną.

 

 

ZGŁOŚ SPRAWĘ